WPW Sendromu

WPW Sendromu Nedir?

WPW sendromu kalpte fazladan bir elektrik yolunun varlığı ile karakterize bir kalp ritim bozukluğudur. Bu ek yol anormal kalp ritimlerine neden olarak çarpıntı ve nadiren ani ölüme yol açabilir. Doğuştan olan bir rahatsızlıktır. Tipik olarak genç erişkinlerde teşhis edilmesine rağmen, her yaştan insanda ortaya çıkabilir.

Normalde kalbin elektriksel aktivitesi belirli bir yolu izler. Kalp atışı, kalbin sağ kulakçığında sinus nod adı verilen bir bölgeden elektrik sinyali yayılmasıyla başlar. Bu elektrik sinyali kulakçıklara yayılır ve kasılmaya neden olur. Kulakçıklar kasıldıktan sonra elektriksel uyarı, kulakçık ile karıncık arasında bulunan AV düğümü adı verilen bir yapıdan yavaşça geçer. Oradan da karıncıklara yayılır. WPW sendromunda ise AV düğümünden ayrı ek bir iletim yolu daha vardır. Elektrik sinyali kalpte ilerlerken sadece AV düğümünden değil, aynı zamanda bu anormal yoldan da ventriküle geçer.

WPW Sendromunda Neden Çarpıntı olur?

WPW (Wolff Parkinson White) sendromu olan kişilerin kalbinde anormal bir ekstra yol vardır. Elektriksel sinyal, anormal ekstra yol ile normal yolu (AV düğümü) kullanan bir elektriksel döngü meydana getirir. Bu esnada her döngü bir kalp vurusuna neden olur ve çarpıntı başlar. Bu şekilde başlayan, bir süre devam eden ve sonra duran çarpıntılara paroksismal taşikardi denir. Bazı kişilerde fazladan ileti yolu olmasına rağmen şikayet meydana gelmez. Bu aksesuar yolun elektrofizyolojik çalışma yapılarak test edilmesi gerekebilir. İletkenlik özellikleri zayıf olan aksesuar yollar çarpıntı oluşturamaz ve hasta için bir risk teşkil etmeyebilirler.

WPW Sendromu Belirtileri Nelerdir?

WPW sendromu olan kişilerde, çarpıntı ve çarpıntı ile birlikte göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma belirtileri görülebilir. Nadir durumlarda Wolf Parkinson-White sendromu hayatı tehdit edici olabilir. Bunun nedeni kulakçıkta oluşan ve atriyal fibrilasyon adı verilen ritim bozukluğunun ekstra iletim yolu ile karıncığa iletilmesi ve kalp hızının belirgin şekilde artmasıdır.

WPW Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

WPW sendromu, “elektrokardiyogram” veya EKG adı verilen bir test yapılarak teşhis edilir. Bazen holter adı verilen 24 saatlik bir EKG kaydı da tanıya yardımcı olabilir. EKG, bu anormal yolun kalbin neresinde olduğunu gösterebilir. Doktorunuz bir ablasyon tedavisi uygulayacaksa, işlemden önce anormal yolun nerede olduğunu tahmin edebilir.

WPW Sendorumu Tedavisi?

WPW sendromu tedavisi, çarpıntının durdurulması ve hastalığın ortadan kaldırılması için yapılan tedaviler olarak ele alınır.

Çarpıntı nasıl durdurulur? Çarpıntıyı durdurmak için hasta öksürme ve ıkınma gibi manevralar yapabilir. Bazı hastalarda etkili olabilir. Hastanede çeşitli ilaçlarla veya bazen elektroşokla kalp ritmi normale döndürülebilir. Buna kardiyoversiyon denir.

Hastalık nasıl ortadan kaldırılır? Hastalığı ortadan kaldırmak için “kateter ablasyonu” adı verilen bir prosedür kullanılır. Soğuk enerji (Cryo) veya sıcak enerji (Radyofrekans) ile yapılabilir. Bu prosedürün yaptığı şey, anormal yolu bulmak, ona ısı veya soğuk uygulamak ve işlevsiz hale getirmektir. Bu prosedürün başarı şansı yüksektir. İşlem sırasında doktorunuz kasıktaki damarlardan veya arterlerden kalbe ince kateterler gönderir. Bu kateterler ile kalbin elektrik sinyali değerlendirilir ve anormal bölgenin yeri belirlenir. Yeri tespit edildikten sonra metal ucu ısıtılabilen veya soğutulabilen kateterler ile anormal bölge yakılır veya dondurulur. Anormal yolun işlev kaybı EKG’de hemen görülebilir. Bu tedavi hastalığı tamamen ortadan kaldırabilir. Tekrarlama olasılığı düşüktür.

Wolff Parkinson White - WPW sendromu mekanizması
Wolff Parkinson White - WPW sendromu mekanizması

Referans: WPW

Güncelleme: 23 Şubat 2024

Yazıyı Paylaş

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
VK
Telegram

Yazar

Picture of Prof. Dr. Taylan Akgün
Prof. Dr. Taylan Akgün

Kalp ritim bozukluklarının tanı ve tedavisi (ablasyon), kalp pili işlemleri konusunda uzmanlaşmış bir kardiyoloji uzmanıdır.
İstanbul ilinde çalışmaktadır.

Diğer İçerikler