Kalp Pili Çıkarılması

Kalp Pili Çıkarılması Nedir?

Kalp pili batarya ve kablo sisteminin tamamen çıkarılmasına kalp pili çıkarılması veya ekstraksiyonu denir. Yüksek düzeyde deneyim gerektiren bir işlemdir.

kalp pili çıkarılması - lead ekstraksiyonu
Kalp pili çıkarılması - lead ekstraksiyonu

Kalp Pili Neden Çıkarılır?

Kalp pili kablolarındaki kırıklar veya kopmalar, bataryadaki fonksiyon bozuklukları veya enfeksiyonlar nedeniyle kalp pili çıkarılır.

Kalp Pili Çıkarma Riskleri Nelerdir?

Pil kablolarını serbestleştirirken damar yaralanması veya kalpte tutunduğu yerden ayırırken kalpte yaralanma meydana gelebilir. Bu durum hayatı tehdit edici olabilir ve acil ameliyat gerektirebilir. Bu önemli komplikasyonların oranı literatürde %1-4 civarındadır.

Kalp Pili Nasıl Çıkarılır?

Kalp pili ameliyatsız veya bazen ameliyatla çıkarılır. Kalp pili takıldıktan sonra zaman geçtikçe kablolar damar dokularına veya kalbin içine yapışır. Kişi kalp piline bağımlıysa, kalp pili çıkarılmadan önce geçici bir pil takılır. Daha sonra kalp pilinin bulunduğu pil cebi açılır ve batarya cepten çıkarılır. Cep içindeki kalp pili kabloları serbest bırakılır. Kabloların ucunda kalbe bağlanan vidalar varsa bunlar kapatılır. Kablolar nispeten yakın zamanda takılmışsa, basit bir geri çekme ile çıkarılabilirler.

Uzun zaman önce takılan kalp pillerinde zamanla hem yapışıklıklar artar hem de kalp pili kablolarının dayanıklılığı bozulur. Bu nedenle işlem sırasında kopmamaları için kablodaki merkezi oluktan özel bir tel gönderilir. Daha sonra kalp pili kablosu üzerinde bir tabanca sistemi ilerletilir. Bu “tabancanın” uçlarında küçük kesiciler vardır. Tabancanın tetiğine basıldığında, kesiciler dönerek ileri doğru hareket eder ve kabloyu yapışıklıklardan ayırır ve sonra tekrar içeri girer. Bu hassas süreç kablo boyunca kalbe kadar devam eder. Çevreleyen dokulardan ayrılma tamamlandığında, kablo geri çekilir ve çıkarılır.

Kablo kalbe uç kısmından bağlıdır ve bunun da nazikçe ayrılması gerekir. Kalp pilinin çıkarılması oldukça deneyim gerektiren bir işlemdir.

Kalp pili kabloları bacaktaki damarlar yoluyla da çıkarılabilir. Çeşitli kateterler ve bir kement sistemi ile kalp pili kabloları yakalanır ve çıkarılır. Bu konudaki bilimsel makalemizi buradan okuyabilirsiniz. 

Kalp pili çıkarma işlemlerimizden bazılarını bu videolarda izleyebilirsiniz.

Kalp Pili Çıkarıldıktan Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Kalp pili çıkarıldıktan sonraki iyileşme süreci kişiye özeldir. Kalp pilinin çıkarılma nedenine, kalp pili cebinin durumuna, kişinin kalp piline bağımlı olup olmamasına ve kalpteki asıl hastalığın ne olduğuna bağlı olarak kişiye özel yaklaşımlar sergilenmelidir.

Kalp pili çıkarılması ile ilgili paylaşımlarımı aşağıdaki butonlara tıklayarak Instagram hesabımdan izleyebilirsiniz.

Güncelleme: 4 Mart 2024 

Yazıyı Paylaş

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
VK
Telegram

Yazar

Prof. Dr. Taylan Akgün
Prof. Dr. Taylan Akgün

Kalp ritim bozukluklarının tanı ve tedavisi (ablasyon), kalp pili işlemleri konusunda uzmanlaşmış bir kardiyoloji uzmanıdır.
İstanbul ilinde çalışmaktadır.

Diğer İçerikler