Tilt Testi (Eğik Masa Testi)

Tilt Testi Nedir?

Tilt testi bayılmanın tansiyon düşmesinden mi, nabız düşmesinden mi yoksa her ikisinden mi kaynaklandığını belirlemek için yapılan tıbbi bir testtir. Üzerinde yattığınız masa farklı açılarda hareket ettirilir. Her açıda kan basıncınız (tansiyonunuz) ve kalp atış hızınız (nabzınız) kaydedilir. Baş her zaman masanın üzerinde kalır. Vazovagal senkopu teşhis etmek ve alt tiplerini anlamak için yapılan bir testtir.

Tilt Testi veya Eğik Masa Testi
Tilt Testi veya Eğik Masa Testi

Tilt Testi Neyi Gösterir?

Tilt Testi kişi dik konumdayken kalp atış hızının (nabzın), kalp ritminin ve tansiyonun nasıl değiştiğini gösterir. Doktorunuz bu bilgileri baş dönmesi ve bayılma nöbetleri (senkop) gibi semptomların nedenini bulmak ve tedavi planlamak için kullanır.

Tilt Testi Neden Yapılır?

Senkopun nedeni tamamen belirsizse veya doktorunuz otonom sistem disfonksiyonu adı verilen bir durumdan şüpheleniyorsa, senkopun nedenini bulmak için tilt testi yapılabilir.

Özellikle ayakta dururken veya kötü bir görüntü, koku, kalabalık veya sıcak bir ortamda bayılma şikayeti varsa, baş dönmesi veya bayılmanın nedenini bulmak için tilt testi yapılır.

Tilt Testi Nerede Yapılır?

Tilt testi tilt laboratuvarı veya elektrofizyoloji laboratuvarı olan bir hastane veya klinikte yapılır.

Tilt Testi Ne Kadar Sürer?

Test yaklaşık 1 veya 1,5 saat sürebilir, ancak bu süre kişiden kişiye değişir. Testin amacı bayılma durumunu yeniden yaratmaktır. Bu nedenle bayılma semptomları ortaya çıkarsa işlem sonlandırılır. Çünkü ihtiyacımız olan bilgiye sahip olmuş oluruz.

Tilt Testinden Önce Ne Yapılmalı?

İşleminizden önceki akşam normal bir yemek yiyin. Testten önceki dört saat boyunca bir şey yemeyin veya içmeyin. Bazen doktorunuz bu süreyi 8 saat olarak belirleyebilir. Doktorunuz aksini söylemedikçe ilaçlarınızı normal zamanlarında almaya devam edin.

Tilt Testi Nasıl Yapılır?

İşlemden en az yarım saat önce bir damaryolu açılır. Hasta test masasına yatırılır ve bağlanır. Masanın eğimi 70 dereceye kadar kademeli olarak dik hale getirilir ve ayakta duruyormuş gibi olursunuz. Duruma göre hastaya provokasyon için kısa etkili bir tansiyon düşürücü ilaç da verilir. Nabız ve tansiyon yakından takip edilir. Beklenilir. Test pozitifleşince yani bayılma meydana gelince masa normal durumuna getirilir ve kişinin kendine gelmesi sağlanır.

Tilt Testi Pozitif veya Negatif Ne Anlama Gelir?

Tilt testi pozitifse bayılma meydana gelmiştir. Tilt testi negatifse bayılma meydana gelmemiş demektir.

Tilt Testi Güvenli midir?

Evet, tilt testi veya eğimli masa testleri güvenlidir. Ancak, tüm testler ve prosedürler bazı riskler taşır. Koroner arter hastalığı veya karotis arter darlığı olan kişilerde yapılmaz. Gebelerde anne ile ilgili değil ancak bebekte riske neden olur. Bu nedenle yapmamak gerekir.

Referans: Tilt Table

Güncelleme: 3 Mart 2024

Yazıyı Paylaş

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
VK
Telegram

Yazar

Picture of Prof. Dr. Taylan Akgün
Prof. Dr. Taylan Akgün

Kalp ritim bozukluklarının tanı ve tedavisi (ablasyon), kalp pili işlemleri konusunda uzmanlaşmış bir kardiyoloji uzmanıdır.
İstanbul ilinde çalışmaktadır.

Diğer İçerikler