Kalp Pili Çeşitleri

Kalp Pili Çeşitleri Nelerdir?

Kalp pilleri üçe ayrılır: normal kalp pilleri, şok kalp pilleri ve kalbin kasılma gücünü artıran kalp pilleri. Tek, iki veya üç kablolu olabilirler. Hangi türün gerekli olduğu hastanın özelliklerine göre seçilir.

Tek Kablolu Kalp Pilleri

Tek kablolu kalp pilleri kalbin tek bir odacığını algılayan ve gerektiğinde onu uyaran kalp pilleridir. VVI ve AAI kalp pilleri olarak ikiye ayrılırlar. Genel olarak kalbin alt odacıkları olan karıncıkların çalışmasını dinleyen ve gerektiğinde onları uyaran kalp pillerine VVI kalp pilleri denir. Bununla birlikte üst odacıkları yani kulakçıkları algılayan ve uyaran kalp pillerine AAI kalp pilleri denir.

İki Kablolu Kalp Pilleri

İki kablolu kalp pilleri hem kulakçıkları hem de karıncıkları uyaran kalp pilleridir. Bu kalp pilleri kulakçıklar ve karıncıklar arasındaki elektrik iletimi bozulduğunda kullanılır. Bu, kalp odaları arasındaki koordinasyonu sağlamak içindir.

Üç Kablolu Kalp Pilleri (CRT)

Üç kablolu kalp pilleri veya CRT’ler kalp yetmezliğinde kullanılan ve temel amacı karıncıkların senkronize çalışmasını sağlamak olan cihazlardır. Prensip olarak kalp pilleri yalnızca ihtiyaç duyulduğunda devreye girecek şekilde programlanır. Ancak 3 kablolu kalp pilleri sürekli çalışır, böylece kalp her atışta daha iyi kasılır. Bu da kalp fonksiyonunu iyileştirir. Bir kablo sağ kulakçığa, diğeri sağ karıncığa yerleştirilir. Üçüncü kablo ise sol karıncığı uyarmak için sol karıncığın hemen arkasındaki damar dallarına yerleştirilir.

CRT kalp pili hem kulakçıklar ve karıncıklar arasındaki ilişkiyi hem de iki karıncık arasındaki ilişkiyi düzenler. Kalp yetmezliği olan tüm hastalar bu kalp pili için uygun değildir. Kalbin elektrik sisteminde de çeşitli bozuklukların olması gerekir. En önemlisi sol dal bloğu varlığıdır. En çok bu hastalar fayda görür.

Kalp Şok Pilleri (ICD, CRT-D)

Gerektiğinde şok da verebilen tek, iki ve üç kablolu kalp pillerine şok kalp pili denir. Bu kalp pilleri de normal kalp pillerinin özelliklerine sahiptir. Tek kablolu ICD, iki kablolu ICD ve 3 kablolu CRT-D tipleri vardır. Buradaki D harfi Defibrilatör yani şok cihazı anlamına gelmektedir.

Kablosuz Kalp Pilleri (Leadless Pacemakers)

Geleneksel kalp pillerinden farklı olarak kalbin içine yerleştirilen, kablosuz, 3-4 gram ağırlığındaki pile kablosuz kalp pili denir. Kablo ve vücudun dışında herhangi bir parça yoktur. Kablosuz piller ucundaki küçük kancalar vasıtasıyla kalbe tutturulur. Kalbin atışını algılar ve devreye girmesi gerektiği zaman devreye girer. Herhangi bir şok özelliği yoktur.

Kalp pili seçimi, hastanın özel durumuna ve kalp ritim bozukluğunun türüne bağlı olarak değişir.

Bu videoda kalp pili çeşitleri, batarya değişimi gibi konuları anlattım.

Kalp Pili Çeşitleri Nelerdir
Kalp Pili Çeşitleri: CRT-D Kalp pili örneği

Kalp pili çıkarılması yazısını linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Referans: Pacemaker

Güncelleme: 26 Şubat 2024

Yazıyı Paylaş

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
VK
Telegram

Yazar

Picture of Prof. Dr. Taylan Akgün
Prof. Dr. Taylan Akgün

Kalp ritim bozukluklarının tanı ve tedavisi (ablasyon), kalp pili işlemleri konusunda uzmanlaşmış bir kardiyoloji uzmanıdır.
İstanbul ilinde çalışmaktadır.

Diğer İçerikler